Інтердисциплінарність та міжгалузевість і стратегії розвитку університету. Частина 1. Uniwersytet Warszawski (04-12.11.2019 р.)

Розпочала роботу V Фаза проекту «Інтердисциплінарність та міжгалузевість і стратегії розвитку університету» на базі Fundacja “Instytut Artes Liberales”, “Uniwersytet Warszawski”, “Uniwersytet Jagiellonski”.

Маю великі очікування. На даний час все круто 😎

День1

🗣 Анна Гіза-Полещук, екс проректор Варшавського університету з питань розвитку «Формування стратегії розвитку університету»
🗣 проф. Тарас Фінікові «Основні тенденції розвитку європейської вищої освіти та перспективи розвитку стратегічного планування в українській вищій школі»

День 3

Доповідач професор Збігнєв Марціняк, голова національної ради науки та вищої освіти.

Основні та дуже КРУТІ тези:
🗣 Важливо побудувати «Міждисциплінарні мости»
🗣 Університет не має стати «фабрикою» дипломів та «фабрикою» публікацій
🗣 Потрібно підтримувати «ідентичність корпорації вчених»
🗣 Чим нижчий рівень ЗВО тим він більше має дбати про зв‘язки з ринком праці
🗣 Soft skills повинні здобуватись в рамках викладання професійних дисциплін
🗣 Основна риса випускника «доброго» ЗВО – це здатність швидко вчитись, вирішувати нові завдання, адаптуватися до викликів часу
🗣 Університет має працювати з тими студентами, які хочуть і готові вчитись

День 4

Dr Paulina Nowicka, Уповноважена мера Варшави зі стратегії розвитку міста: «Роль сектору науки та вищої освіти у розвитку столичного міста Варшава»

Основні тези:
🗣 Потенціал міста – його мешканці; вища школа; бізнес …
🗣 Вища школа дає знання, які допомагають розвиватися місту
🗣 Мерія та ЗВО – це рівноправні партнери
🗣 Студенти – це великий потенціал, вони є, з одного боку, споживачами послуг, а з іншого, створюють їх самі
🗣 Науковці та студенти є основними амбасадорами міста
🗣 Місто прагне зробити все, щоб студенти не виїжджали, а мали можливості реалізувати свій потенціал в місті

Prof. Wojciech Dzienianowicz, Факультет географії та краєзнавства: «Стратегія розвитку організації – чи вона справді потрібна?»
Крута доповідь, основна теза, яка вразила:
🗣 Часто ми маємо стратегічні плани, але ми не маємо стратегії!

День 5

День природничих і точних наук в «Інноваційному університеті»: допис від доцента кафедри прикладної фізики і наноматеріалів Запорізького національного університету Виктория Меняйло (Viktoriia Meniailo)

Наш п’ятий день програми «Інноваційного університету та лідерства» виявився надзвичайно цікавим, оскільки до нас одночасно завітали представники трьох факультетів Варшавського університету, а саме: заступниця декана факультету математики, інформатики та механіки, професорка Анна Ґамбін, колишній декан хімічного факультету, професор Павло Кулєш та заступник декана фізичного факультету, професор Зигмунт Ляляк. Вони продемонстрували яскравий приклад злагодженої командної роботи як у підготовленій ними спільній, дуже структурованій та інформативній презентації, так і під час відповідей на питання, яких було безліч з огляду на те, що в Україні природничі спеціальності наразі переживають серйозну кризу і виходу з цієї ситуації поки не видно. Але польські колеги нас заспокоїли, що в них теж були такі часи, проте поступово ситуація вирівнялась і на сьогоднішній день Варшавський університет має дуже серйозні наукові здобутки у цих галузях науки, які за результатами акредитації віднесені до найвищої категорії А+ , а також займають 50-70 позиції у Шанхайському рейтингу.

Більшу частину бюджету цих факультетів складають кошти, отримані за рахунок дослідницьких грантів, як вітчизняних (переважно, від Національного центру досліджень та інновацій), так і міжнародних, зокрема, на сьогодні виконуються 8 грантів від ERC (більшу кількість має лише Оксфордський університет). У 2014 році побудовано нові корпуси для фізичного і хімічного факультетів із найсучаснішим науковим обладнанням, придбаним за рахунок цільових коштів Європейського Союзу (на побудову і облаштування цих центрів було виділено 10 млн євро), що дозволяє виконувати якісні дослідження світового рівня, про що свідчить той факт, що 15% публікацій учених зазначених факультетів виходить у найрейтинговіших журналах на кшталт Nature и Science.

На відміну від України, природничі факультети у Польщі не мають проблем із вступниками: конкурс на ці спеціальності складає понад дві особи на місце, а випускників з такою фундаментальною освітою як фізика, хімія, біологія залюбки беруть на роботу не лише спеціалізовані підприємства, але і банки, консалтингові, страхові компанії, яким потрібні фахівці з аналітичним мисленням, здатні до математичного моделювання та прогнозування. Варшавський університет також пишається своїми студентами-інформатиками, які займають перші місця у самих престижних міжнародних змаганнях та олімпіадах. На цих факультетах навчається велика кількість докторантів, у точу числі із-за кордону. Всі вони мають статус наукових співробітників і користуються усім необхідним для проведення досліджень. Після завершення докторантури молодий науковець не буде прийнятий на роботу, доки не пройде закордонне стажування.

Декілька цифр для прикладу: на фізичному факультеті навчається 900 студентів та 177 докторантів; працює 26 звичайних і 41 титулованих професорів; асистентів немає взагалі. Щорічна кількість публікацій складає близько 700. Бюджет факультету становить 150 млн злотих, з яких 86 млн – це грантові кошти. Наразі факультетом виконується 240 дослідницьких проєктів, кожного року науковці здобувають порядку 35 різноманітних грантів. Безумовно, така велика кількість проєктів потребує належного організаційного забезпечення. Тому, на кожному з цих факультетів створені Сектори обслуговування досліджень (які складаються приблизно з 5 осіб), які займаються організацією дослідницького процесу, надають необхідні консультації, співпрацюють з бухгалтерією і відділом державних закупівель (польські вчені теж часто-густо стикаються із проблемами вчасного придбання наукового обладнання, яке інколи отримують уже після завершення гранту).

З метою підвищення мотивації науковців непрямі витрати за проєктами, що передбачені на інституційну підтримку університету, скеровуються керівникам дослідницьких колективів, які можуть їх витратити на преміювання працівників або придбання обладнання. Крім того, існує система внутрішніх грантів (надбавок), які можна отримати на конкурсній основі (на підставі аналізу наукових здобутків за попередні 3 роки) і мати додатковий прибуток до зарплати у розмірі 1000 злотих (малий додаток) або 2000-2500 злотих (великий додаток). Тому разом з цими та грантовими коштами науковці можуть отримувати до 7-10 тис. злотих на місяць.

Як і в Україні, приватний сектор не занадто зацікавлений в інноваціях, тому майже не інвестує у польську науку. Основними джерелами фінансування для неї залишаються держава та грантові кошти, насамперед Європейського Союзу. Свою місію природничі факультети Варшавського університету вбачають не у випуску вузькопрофільних фахівців, а у підготовці фізиків, хіміків, математиків, біологів з фундаментальною наукоємною освітою. Тому, не стільки орієнтуються на ринок праці, скільки на проведення якісних досліджень, які роблять польську науку помітною у світі і забезпечують їй гідне місце у міжнародних рейтингах.

Інтердисциплінарність та міжгалузевість і стратегії розвитку університету. Частина 1. Uniwersytet Warszawski (04-12.11.2019 р.)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Догори